Ez a cikk arra hivatott, hogy a web hosting szolgáltásokat bemutassa: fogalom, történelem, mire érdemes figyelni szolgáltató választásnál.
Fogalom
"A web hosting jelentése, hogy a kiválasztót csomagnak megfelelő méretű szabadon felhasználható tárhelyet kapunk egy a világhálóra kötött szerveren. A tárhelyre feltöltött dinamikus motoroknak különböző kiszolgálókra lehetnek szükségük, ezért célszerű a döntésnél ezt is figyelembe venni. A tárhelyünkhöz különböző admin felületen csatlakozhatunk, mely nagyban befolyásolhatja a lehetőségeinket, ha nem vagyunk jártasok az idegen nyelvekben, jobb ha magyar nyelvűt választunk. A tárhely szolgáltatók különbséget tehetnek statikus és dinamikus szolgáltatás között is."
Forrás: Web hosting
Történelem
- Az internet kezdete: Először a hálózat (networking) fogalma alakult ki, amikor minden egyes számítógép szerver is volt egyben. 1962-ben, J.C.R. Licklider, a MIT egyik kutatója fogalmazta meg a „galaktikus hálózat” fogalmát, ami lényegében nem más, mint egy sorozat, egymással kapcsolatban álló számítógép, amelyek az adatokat és az erőforrásokat megosztják egymással.
- A World Wide Web: 1991-ben CERN kutatóintézetnek köszönhetően napvilágot látott a World Wide Web (www), amely a Tim Berner-Lee által kifejlesztett HTML (HyperText Markup Language) nyelvre alapszik, és URL-t (Uniform Resource Locators) használ a weboldalak megkülönböztetésének érdekében.
- Az e-kereskedelem kialakulása: A web hosting mint üzletág, az elektronikus kereskedelemmel és az online marketinggel párhuzamosan lendült fel. 1996 után a nagy cégek rájöttek, hogy szinte kötelezővé vált az online jelenlét, ekkor alakult ki a web alapú kereskedelem is (e-kereskedelem).
- A Dot-com: 1997 és 2000 között gomba módra szaporodtak az elektronikus üzletek, és felfoghatatlanul sok pénzt fektettek ebbe az iparágba. Ezt nevezték „dot-com” időszaknak. Mindenki az internetet tartotta a jövő üzletágának, és sokan meg is gazdagodtak belőle. Ám ez nem működhetett így sokáig, a dot-com lufi kidurrant, és a legtöbb cég csődbe ment. A túlélők viszont cégóriásokká nőttek, mint a Google, eBay stb.
- A web 2.0 jelenség: A 2002 után olyan weblapok kezdtek megjelenni az interneten, amelyek tartalmát nagy részben a felhasználók hozzák létre, mint a fórumok, blogok, szociális hálózatok stb.
Napjainkra, a web hosting hatalmas üzletággá nőtte ki magát. Egyre több üzlet indul azzal a céllal, hogy tárhelyet biztosítson weboldalak számára. A tárhelyek adminisztrációs felülete felhasználóbarát, a szolgáltatás olcsó, extra lemezterületet, szerver erőforrást és rengeteg kiegészítőt kapunk melyek segítségével könnyedén elindíthatjuk, majd felfuttathatjuk honlapunkat.
Forrás: A web hosting történelme
Mire figyelj, ha web hosting szolgáltatót keresel? TOP5 jótanács.
- Rendelkezésre állás: mindig nézz utána, hogy mit garantál a szolgáltató. Az általános norma 99,9%-os rendelkezésre állás, így ha ennél kevesebbet látsz, akkor érdemes elgondolkodnod azon, hogy az a szolgálató neked való-e. Nálunk 99.9%-os az éves rendelkezésre állás.
- Adminisztrációs felület: ahány szolgáltató, annyi felület. A Két legnépszerűbb felület: CPanel és az ISPConfig. Ezek nemcsak a magyar, de a külföldi szolgáltatóknál is alapnak számítanak. Tehát, ha a kiszemelt szolgáltató nem tünteti fel, akkor gyanakodj. Kérdezd meg, hogy mi a helyzet. Ha nincs egyenes válasz, akkor vagy nincs admin felület vagy valamilyen összetákolt házi, barkács megoldással van dolgod. Mi az ISPConfig-ra esküszünk és mindig a legfrissebb verziót használjuk.
- Tárhely méret és adatforgalom: a szolgáltatók mindig garantálják a csomaghoz a tárhelyet, illetve az adatforgalmat. Várhatóan a kialakított csomagjaik úgy vannak skálázva, hogy az adott típusú felhasználókra van optimalizálva. Kérj segítséget, hogy melyik csomagot érdemes választanod, illetve mindig érdemes megkérdezni, hogy tudnak-e személyre szabott ajánlatot adni.
- Ár-érték arány: találd ki, hogy milyen konfigurációra van szükséged, nézz körbe a piacon, gyűjtsd egy táblázatba a megfelelő csomagokat. Ha csak az ár a különbség, akkor érdemes mindig az olcsóbbat választani, DE néha megéri a drágább szolgáltatót választani. Pl. jobb a support.
- Ügyfél visszajelzések: mindig keress rá az adott cégre. Ha nem futsz bele negatív kommentekbe, akkor nyugodt szívvel válaszd őket. Hol érdemes keresgélni? FB csoportokban, fórumokon, FB oldalon, de már egy szimpla Google kereséssel is nagyon sok infóhoz lehet jutni.
Reméljük tudtunk abban segíteni, hogy jobban megértsd hogy mi is az a web hosting.
Ha web hosting szolgáltatást szeretnél igénybe venni, akkor kattints a következő linkre: WEB HOSTING
Ha bizonytalan vagy, akkor kattints a ide és vedd fel velünk a kapcsolatot, munkatársunk várja a jelentkezésedet.